Licznik odwiedzin

poniedziałek, 27 listopada 2023

"Niech tak zostanie" Hanna Nogajska

 


    Witajcie w poniedziałek! :) Kto już czuje powoli nadchodzącą zimę? Ja zdecydowanie! Czuję ją w powietrzu i o ile śnieg i mróz akceptuję tylko w okolicy Świąt, to zdaję sobie sprawę z tego, że nic w tej kwestii nie mam do powiedzenia. Natura i tak zrobi swoje, ale na szczęście można się zakopać pod kocem i czytać, czytać, czytać…


    Macie czasami tak, że książka leży i czeka na swoją kolej? Bo u mnie od czasu do czasu właśnie tak się dzieje i choć miało być zupełnie inaczej, dopiero po kilku miesiącach wzięłam tę książkę do ręki i przewróciłam pierwszą stronę, a później kolejną i kolejną...Zachwyt! To słowo, które opisuje moje pierwsze wrażenia, a zaraz obok zaduma i nostalgia! „Niech tak zostanie” zdecydowanie zasługuje na Waszą uwagę!


*****

Kilka słów od recenzentki „Twardej Oprawy”

Marty Karalus


Książka Hanny Nogajskiej „Niech tak zostanie” to powieść obyczajowa, zawierająca elementy kryminalne, związane z tajemniczym zabójstwem sprzed lat.


Ciekawa historia rodzinna, dobre wprowadzenie, ciekawie wykreowana postać Anieli.


Powieść rozgrywa się w dwóch planach czasowych – w latach około wojennych i współcześnie. Te dwa plany czasowe wiąże ze sobą rodzinna zagadka, którą próbuje rozwiązać główna bohaterka, Zosia.


Ukazane w powieści wydarzenia z przeszłości na pewno zainteresują niejednego czytelnika.



    Dla mnie powieść Pani Hanny Nogajskiej to odkrycie tego roku. I nie boję się tego otwarcie przyznać. Książka wprowadziła mnie w czasy zamierzchłe, których zupełnie nie znam. Miałam okazję poznać losy bohaterów, z którymi bardzo się zżyłam i którym kibicowałam do samego końca. Umiejętne lawirowanie pomiędzy latami około wojennymi, a współczesnością wywoływało u mnie wciąż narastającą ciekawość. Powieść trzyma w napięciu i intryguje. Jednocześnie wywołuje także zadumę, poczucie nostalgii i zamyślenia. Szukanie swoich korzeni, pochodzenia, to zawsze są lata pracy, które niekoniecznie przynoszą nam oczekiwane rezultaty.


    Autorka, w swojej powieści, w przejrzysty sposób pokazuje jak bardzo wydarzenia z przeszłości mają wpływ na teraźniejszość. Jak to, co wydarzyło się kiedyś, może zmienić bieg wydarzeń i wpłynąć na życie tu i teraz.

    Z całego serca gratuluję Pani Hannie i dziękuję za egzemplarz do recenzji. To była niesamowita uczta literacka do której zachęcam każdego z Was! :)


Wasza Aleksandra


PS. Autorka wydała tę powieść samodzielnie, a zakupić możecie ją w księgarni Hobbit w Toruniu :)




sobota, 25 listopada 2023

"Naznaczona" Aneta Binkowska

 



    Dzień dobry w sobotę! :) Jak Wam mija weekend? U mnie kocykowo -wirusowo, ale liczę, że będzie w końcu lepiej. Jest czas na lekturę, ale przyznaję, że pomimo tego mało teraz czytam, bo samopoczucie nie nastraja. Ale...już jakiś czas temu przeczytałam powieść Anety Binkowskiej „Naznaczona” i dzisiaj właśnie o niej kilka słów.



*****

Od wydawcy


Czy będąc nastolatką, myślisz o tym, żeby w przyszłości założyć rodzinę i mieć dzieci? Dla niewielu jest to priorytet.
I czasami "później” jest już na to za późno. Zwłaszcza jeżeli w czyimś życiu pojawi się ONA….
Ta, która nigdy nikogo nie pyta o zdanie…
Po prostu się zjawia.
Endometrioza - towarzyszka na całe życie…

Endometrioza to podła choroba. Mówią, że cierpi na nią co dziesiąta kobieta. W tym również główna bohaterka tej powieści – Ania.



Ania to szczęśliwa dwudziestopięciolatka, która pracuje w domu dziecka. Pod swoją opieką ma troje dzieci: rodzeństwo - Julkę i Tomka oraz małego Kubusia. Kocha swoją pracę i wkłada w nią całe swoje serce. Jak każdy ma marzenia - Ania w przyszłości chciałaby zostać mamą. Niestety życie szykuje dla niej inny scenariusz, o czym szybko się przekona. Dziewczyna ma wspaniałą rodzinę i Mateusza, który jest jej najlepszym przyjacielem.
Tylko czy chłopak też tak uważa? Od pewnego czasu dziwnie się zachowuje…
Czyżby miał przed nią jakieś tajemnice? Dziewczyna może by to zauważyła, gdyby nie przystojny pan weterynarz, który zakręci jej w głowie.
Czy Ania znajdzie w życiu prawdziwą miłość i zrealizuje swoje marzenie?



*****

Dla kogo jest ta historia?


    Ta powieść to dla mnie trudna historia. Ciężko mi się ją czytało i to zapewne dlatego, że sama choruję na endometriozę i każda wzmianka o tej chorobie powodowała wracanie myślami do najtrudniejszych momentów. Doskonale wiem z czym mierzy się główna bohaterka, jak bardzo jest to trudne i fizycznie i psychicznie.


    Powieść polecam każdemu, bo o endometriozie pomimo tego, że na szczęście mówi się coraz więcej to jednak stale za mało. Książka nie jest powieścią naukową i nie o to w niej chodzi. Za to w ciekawy sposób daje znać, że taka choroba istnieje i że warto być czujnym na charakterystyczne objawy. Znajdziemy w niej słowa kobiet chorujących na endometriozę ( moje również ), a nawet kilka zdań od lekarza-specjalisty w zakresie wspomnianej jednostki chorobowej.


    Autorka wspomina już na początku książki, że zaczynała pisać ją w formie pamiętnika i była to swoista pomoc dla niej samej w walce z chorobą. Czy się udało? O to już należy spytać autorkę ;) ale na pewno warto poznać losy Ani i tego jak radzi sobie z chorobą na co dzień. Jedno musicie wiedzieć: życie z endometriozą jest trudne i nawet jeśli chorobę da się okiełznać i uśpić, to bardzo wpływa w zasadzie na każdą płaszczyznę życia chorującej kobiety. Życie zawodowe i prywatne ( rodzinne ) to dosłownie wierzchołek góry lodowej, gdzie endometrioza czuje się jak ryba w wodzie i sieje spustoszenie.


    Anecie gratuluję naprawdę dobrego debiutu i przede wszystkim odwagi do opisania swoich przeżyć, bo w powieści znajduje się nie tylko fikcja literacka ;) I najważniejsze! Czekam na ciąg dalszy, bo losy Ani to jeszcze nie koniec tej historii. Sięgajcie po „Naznaczoną”. Poznajcie historię Ani i tego jak choroba wpływa na jej życie.



Wasza Aleksandra




niedziela, 19 listopada 2023

"Demon Copperhead" Barbara Kingsolver

 



 Witajcie na Czytadłach :) Mam sporo zaległości w recenzjach i nie nadążam z pisaniem, ale dzisiaj przychodzę do Was z powieścią wyjątkową. To taka historia, która jest nie tylko mądra, ale także chwilami zabawna, choć podsumowując to powieść trudna o mocnym ładunku emocjonalnym. Jednocześnie to historia, która kilkukrotnie złamie Wasze serce po to, aby je w końcu poskładać, choć droga do tego będzie trudna i kręta. Przedstawiam Wam powieść Barbary Kingsolver „Demon Copperhead”. Zapamiętajcie dobrze ten tytuł, bo to historia, którą koniecznie trzeba poznać.



*****

Od wydawcy


    NAGRODA PULITZERA 2023 ZA NAJLEPSZĄ KSIĄŻKĘ BELETRYSTYCZNĄ

    Laureatka Women’s Prize for Fiction

    Demon Copperhead” to genialna powieść, która zachwyca, przykuwa uwagę i porusza do głębi, opisując niezwykłą podróż młodego bohatera ku dojrzałości.

    Rozgrywająca się w południowych Appalachach powieść „Demon Copperhead”, to historia chłopca urodzonego przez nastoletnią samotną matkę w przyczepie mieszkalnej, który nie ma nic poza odziedziczonymi po zmarłym ojcu rudymi włosami i urodą, zjadliwym dowcipem i nieposkromionym darem przetrwania. Demon opisuje własnym, bezlitośnie szczerym głosem problemy współczesnego świata, doświadczenia opieki zastępczej, pracę dzieci, zaniedbane szkoły, sukcesy sportowe, uzależnienia, zgubne miłości i druzgocące straty. Jednocześnie musi zmierzyć się z tym, że sam pozostaje niewidzialny w kulturze popularnej, bo nawet superbohaterowie opuścili prowincję i wolą wielkie miasta.

    Wiele pokoleń wstecz Charles Dickens przy pisaniu „Davida Copperfielda” posiłkował się własnym doświadczeniem, bo z pierwszej ręki znał zjawisko ubóstwa i jego szkodliwy wpływ na dzieci. Problemy nękające współczesne mu społeczeństwo po dziś dzień pozostają nierozwiązane.

    Przenosząc wiktoriańską powieść w realia współczesnego amerykańskiego Południa, Barbara Kingsolver odwołuje się do gniewu i współczucia dziewiętnastowiecznego autora, a przede wszystkim do jego wiary w to, że dobra historia może odmienić rzeczywistość.

    Demon Copperhead” przemawia w imieniu nowego pokolenia zagubionych chłopców i tych wszystkich osób urodzonych w pięknych, choć przeklętych miejscach, których nie potrafią opuścić.

    Demon Copperhead” to powieść z gatunku: jedna na pokolenie, która łamie twoje serce, a potem je naprawia w taki sposób, w jaki potrafią tylko najlepsze powieści.

  • Jedna z dziesięciu najlepszych książek 2022 roku według „New York Timesa”

  • Poleca ją Klub Książki Oprah Winfrey

  • Bestseller „New York Timesa”

  • Bestseller „Wall Street Journal”

  • Bestseller „Washington Post”

    David Copperfield rodem z Appalachów. . . . Demon Copperhead na nowo opowiada stworzoną przez Dickensa, tym razem osadzoną na współczesnej amerykańskiej prowincji, borykającej się z biedą i uzależnieniem od opioidów. Kingsolver i Dickensa łączy wiele podobieństw: oboje piszą żywiołowe powieści społeczne z silnym przesłaniem politycznym i troską o niższe klasy… Książka Kingsolver wciąga równie mocno, jak jej pierwowzór".

New York Times”

    To może być najlepsza powieść 2022 roku... W równym stopniu zabawna i chwytająca za serce, to historia niepokornego chłopca, którego nikt nie chce, ale którego czytelnicy pokochają.... Przypomina on innego sierotę, który przemyka przez zarośla, starając się unikać kłopotów: Hucka Finna. W postaci Demona Kingsolver stworzyła wyrzutka na równi przypominającego arcydzieło Twaina, posługującego się naturalną poetyką amerykańskich kolokwializmów... W dorobku Kingsolver to najlepszy jak dotąd dowód na to, że powieść może jednocześnie bawić, wzruszać i nawoływać do reform”.

Ron Charles, „Washington Post”

    To narracja w najlepszym wydaniu. Głos brzmi autentycznie, podobnie jak poszczególne wydarzenia”.

Stephen King

    Niewiele może się równać z zagłębieniem się w powieść Kingsolver. . . . Demon [to] najodważniejsze i najbardziej ambitne dzieło autorki”.

Los Angeles Times”

    Obszerna, pomysłowa, poruszająca i zabawna opowieść Kingsolver o przetrwaniu to wirtuozerska współczesna wariacja na temat Dickensowskiego „Davida Copperfielda”… Dzieło Kingsolver to pełna zwrotów akcji, wciągająca opowieść o głębokim wymiarze i istotnym wydźwięku”.

Booklist

    Epicka... pełna żywotności i oburzenia... Rzadki przypadek, kiedy masz nadzieję, że ponad 500-stronicowa książka nigdy się nie skończy”.

People „Book of the Week”



*****

Dla kogo jest ta historia?

    „Demon Copperhead” to powieść dla każdego czytelnika. Bez względu na płeć, wyznawane wartości czy upodobania. To historia kompletna. Napisana pięknym językiem, który odurza i sprawia, że w historii możemy się zatracić całkowicie. Tak było ze mną i pomimo tego, że powieść jest obszerna, to jej lektura zajęła mi dosłownie kilka dni. To nie jest prosta i przyjemna historia. To poważna powieść, wartościowa, ukazująca prawdziwe problemy dziecka, a następnie młodego i w końcu dorosłego człowieka. Towarzyszymy Demonowi podczas jego dorastania i dokładnie obserwujemy problemy z którymi przychodzi mu się zmierzyć.

    Jeśli nie przekonały Was jeszcze słowa wydawcy, to musicie wiedzieć, że w moim sercu „Demon Copperhead” zajął specjalne miejsce. Podobnie na półce :)

    Bardzo Wam polecam tę powieść, bo to historia, która przypomniała mi jak bardzo kocham książki i takie powieści. To prawdziwa literatura piękna najwyższych lotów! Jestem oczarowana! Teraz Wy dajcie się również zaczarować ;)


Wasza Aleksandra


środa, 8 listopada 2023

"Cena wolności" Barbara Wysoczańska



    Hej, hej :) Za oknem już ciemno, wieczory coraz dłuższe i to idealna okazja do tego, aby zawinąć się w kocyk i wziąć do ręki interesującą książkę. Bez żadnych wstępów, chcę Was zapytać, czy znacie twórczość Barbary Wysoczańskiej? Podejrzewam, że sporo z Was odpowie twierdząco, a dla tych z Was, którzy jeszcze nie poznali historii spisanych piórem autorki mam tylko jedną prośbę: nie czekajcie już dłużej! Zaledwie dwa tygodnie temu ukazała się najnowsza książka pisarki pt: ”Cena wolności” i jest to doskonała okazja na poznanie właśnie tej historii.



*****

Od wydawcy


    W kraju, który jest zniewolony, gdzie ludzie walczą o byt i o wolność, gdzie nie wolno nam mówić publicznie po polsku, nie ma miejsca na prawa kobiet.



    Poczułam, że coś gwałtownie ścisnęło mnie za gardło. (...) właśnie do takiego narodu, który walczy o wolność, należy szczególnie mówić o kobietach. Bo kobieta to potencjał. To siła i niezłomność. To hart ducha.



    Warszawa, 1904 rok. Klara Tyszkowska, młoda feministka i aktywistka, buntuje się przeciwko tradycji oraz uciskowi carskiego reżimu. Jej życie skupia się wokół studiów na tajnym Latającym Uniwersytecie i pracy dla gazety „Bluszcz”. Przyjaźni się z synem warszawskiego fabrykanta, Jędrzejem Witebskim.



    Jednak gdy spotyka Aleksandra Kirsanova, pewnego siebie rosyjskiego kapitana, jej życie przewraca się do góry nogami. Po tragicznych wydarzeniach na placu Grzybowskim Klara jest zmuszona zapłacić wysoką cenę za swoją niezależność i miłość, do której wcześniej nie chciała się przyznać. Polacy walczą o niepodległość, a Klara, będąc w centrum tej walki, zaczyna rozumieć, że prawdziwa wolność to nie tylko niepodległy kraj, ale i serce bez okowów.


*****

Dla kogo jest ta historia?

    Co jest dla Was najważniejsze w życiu? Jakie wartości Wam przyświecają i do jakich poświęceń bylibyście zdolni, aby ochronić najbliższą osobę? Te wszystkie pytania i wiele innych zadaje sobie główna bohaterka „Ceny wolności” Klara Tyszkowska. Niestety, los nie jest dla niej łaskawy, bo wydarzenia, których jest uczestniczką wręcz zmuszają ją do podejmowania trudnych, ryzykownych i bardzo niebezpiecznych kroków. Życie Klary Tyszkowskiej jest trudne i przewrotne, a wydarzenia, którym zostaje poddana zmieniają jej podejście do wielu kwestii.



    Autorka stworzyła kolejną już powieść historyczną, która mnie urzekła i wprowadziła w zupełnie inne czasy i świat. I choć nie powinno mnie już dziwić, że powieści Barbary Wysoczańskiej łamią moje serce po to, aby za chwilę ponownie je złożyć w całość, to jednak znowu jestem zaskoczona! Nie wiem skąd w autorce tyle pomysłów na fabułę i wątki, od których dosłownie nie da się oderwać. I ciągle jest mi mało!!!:)



    Zdradzę Wam, że moją ulubioną powieścią tej pisarki, do tej pory była „Siła kobiet”. Obecnie obok „Siły kobiet” dumnie stoi „Cena wolności”! Uwielbiam powieści, które pokazują odwagę i siłę kobiet. Mówi się o nas „słaba płeć”, jednak niejednokrotnie to właśnie my, kobiety, pokazujemy, że tkwi w nas ogromna pasja, odwaga i poświęcenie. I właśnie takie odczucia cały czas mi towarzyszą po wysłuchaniu powieści „Cena wolności”w genialnej interpretacji Agnieszki Postrzygacz.



    Nie wiem co jeszcze mogłabym napisać, aby Was zachęcić do sięgnięcia po tę pozycję. Może jeszcze to, że pomimo poznania tej historii prawie dwa tygodnie temu, nadal o niej myślę, ciągle tkwi w moim sercu i widzę ją na dużym ekranie! Bardzo gratuluję autorce tak wciągającej i trzymającej w napięciu historii, a Was proszę, poznajcie „Cenę wolności” :)


Wasza Aleksandra